Najcenniejszą rzeczą jest dla mnie wolność tworzenia ze swojego wnętrza. Najcudowniejszymi w fotografii prostota i emocje. Kiedy mogę je uchwycić. Najdoskonalej jest gdy można je odczuwać patrząc na gotowy obraz. 

 

Fotografia aktu dla mnie osobiście stała się wyzwaniem i pewnego rodzaju Apoteozą o ciele 

i kobiecości.  Ciało staram się ująć nie tylko dla samego piękna. Na esencję głębokiej

i konstruktywnej fotografii w dziedzinie aktu składa się zdolność obserwacji połączona ze zrozumieniem dla człowieka w sferach pierwiastków cielesnych

i duchowych. Traktuję ciało jak pewien system, którego każda część, jak duch

i psychika, jest połączona w harmonii. Dopiero to daje mi obraz fotografowanej osoby. Staram się uchwycić jednostkowość ducha i materii. Ciało, które podczas sesji jest w moim posiadaniu, tak jak dla malarza czy rzeźbiarza stanowi materiał twórczy, który prezentuję w ujęciu sztuki klasycznej. Ciało trzeba odpowiednio ująć, skomponować na tle w studio czy w plenerze

i odpowiednio oświetlić. Ukazuje kształt, formę, bryłę ciała aż do pożądanej emocji, która zamyka ujęcie. To jest jak mistyczne uniesienie, dzięki któremu wreszcie odzyskuję spokój duszy.

Michelangelo Merisi da Caravaggio w jednym ze swoich dzieł umieścił konia na środku, a świętego Pawła na ziemi. Zapytany przez prałata Kościoła Santa Maria del Popolo w Rzymie:  – Czy koń jest Bogiem? – Odpowiedział: – Nie, ale stoi w boskim świetle!  Kiedy światło i cień pięknie się układa, wtedy poddaję się wrażeniu, że jest się na chwilę artystą w rękach Boga.

Uzyskanie atrakcyjności aktu jest dla mnie ogromną sztuką, a umiejętność tworzenia nowego stanowi clou sprawy. Esencją dojrzałego, poszukującego i czułego na sprawy człowieka – fotografa aktu.

                                                                                                                      

                                                                                                                             Veroniq Zafon

 

 

 

 

                                                                                                                                                                                                                                                                                                              

© copyright by Veroniq Zafon

Created with WebWave CMS