Fotografka, która przyzwyczaiła nas do zdjęć ukazujących piękno ciała, elastycznych i filigranowych baletnic.

Jej poprzednie cykle fotografii "Materia niezłomnie piękna", "Materia niezłomnie inspirująca" i "Materia niezłomna" były publikowane na wystawach. Tym razem powstał cykl fotografii „Materia szlachetna” do kalendarza firmy Olmet pt. „Złom szlachetny”.

Wszystkie fotografie opatrzone są fragmentami tekstów Andrzeja Waltera ponieważ kalendarz tym razem wpisuje się w ważną kampanię społeczną prowadzoną przez firmę Olmet.

 

 

 

„Wyobraź sobie, że nie ma ludzi”, to myśl przewodnia kalendarza, która nawiązuje do tekstu piosenki Johna Lenona „Imagine”. W piosence tej mamy sobie wyobrazić, że nie ma nieba, a w przypadku kalendarza – nie ma ludzi. Czy jesteś w stanie wyobrazić sobie swoje życie bez człowieka?

 

12 kart, które odkrywają prawdę o człowieku, a tym samym skłaniają do refleksji nad problemami, z którymi spotykamy się na co dzień. Samotność, lęk, konsumpcjonizm, nałogi, ekologia, miłość, człowiek XXI wieku i inne. Zdjęcia Veroniq Zafon w połączeniu z myślą Andrzeja Waltera, to wartościowa lektura, która nie tylko karmi nasze oczy, ale angażuje emocjonalnie i nie pozwala na obojętność.

 

Odsłona stycznia osobiście mnie porusza. Naga kobieta na żeliwnym elemencie hutniczym, a w tle napis „Imagine there's no people” i tekst „Wyobraź sobie świat bez miłości. Wyobraź sobie siebie... Czy naprawdę wszystko już było?”. To brzmi jak koniec świata i wygląda bardzo realistycznie. Żeliwny element nie jest tutaj przypadkowy, to symbol postępu technicznego, a zarazem przemijania każdej cywilizacji. Zdjęcia wołają do nas: zatrzymaj się! Pomyśl! Nie niszcz! Nie pozwól by to się skończyło!

 

Z jednej strony każda karta obnaża naszą potęgę, którą niszczymy świat, relacje z ludźmi i siebie samego, a z drugiej strony pokazuje naszą małość, bo dajemy się manipulować otaczającą nas pędzącą machiną, którą tylko my możemy zatrzymać. Zachęcam do zagłębienia się w siebie, comiesięczną podróż po swoich zakamarkach duszy i odpowiedzi na pytanie kim jest dla mnie drugi człowiek.

 

 

 BASIA JENDRZEJCZYK

 

 

 

 

 

 

 

FOTOGRAFIE Z CYKLU MATERIA SZLACHETNA 2018

<< Wróć do strony głównej

06 grudnia 2017
Muzeum Historyczne w Bielsku Białej "Hanyski" Beata Znamirowska- Soczawa i Veroniq Zafon, Katarzyna Miller, Zbigniew Lew- Starowicz, Wojciech Eichelberger

 

© copyright by Veroniq Zafon

Created with WebWave CMS